zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Edukacja

Kategorie

Najnowsze

Komentarze

 • Wilburinons
  скачать музыку mp3
 • RonaldHic
  песня дана дай
 • Stephanbruic
  скачать музыку на телефон
 • gamesellru
  buy xbox game pass for someone else
 • MichaelScoxy
  песня ея ея ея

Najczęściej kupowane

 • Power Band 22mm
  Band Mix 1

  Zestaw zawierający najwyższej jakości gumy Power Band i Mini Band od...

  158,99 zł
 • Power Band 32mm
  Power Band 22mm

  Najwyższej jakości Power Band Barbell Brothers dedykowany sportowcom...

  65,99 zł
 • Mini Band 0,8mm
  Mini Band 8mm

  Najwyższej jakości Mini Band Barbell Brothers dedykowany sportowcom...

  24,99 zł
Kłamstwa odżywek białkowych
Kłamstwa odżywek białkowych

https://www.youtube.com/watch?v=y1dgp0_8F74

Ceny WPC cały czas rosną.

Aby zwalczyć wzrastające koszty i podbić marże sprzedażowe białka, niektóre firmy znalazły drogę do oszustwa – i robią to całkowicie legalnie.

Tylko kto pada ich ofiarą? Ty i ja, lojalni konsumenci.

W tym artykule zamierzam wyjaśnić: co te firmy robią , w jaki sposób jest to legalne i, co najważniejsze, JAK ZAPOBIEGAĆ TEMU PRECEDENSOWI.

Tauryna, glicyna – co z czym?

Jeśli spojrzeć jak kreują się ceny samego surowca ( WPC ), zauważycie dodatek innych substancji – tauryny i glicyny.

O co tyle szumu? Tauryna przecież ma działanie antykataboliczne, stymuluje trzustkę do wytwarzania i uwalniania insuliny (działanie anaboliczne), odpowiada za stymulowanie GABA i wiele innych. Są przecież użyteczne i na pewno nie są niebezpieczne.

A co, jeśli powiem wam, że 25g odżywki białkowej to 20g z WPC, a pozostałe 5g to dodatek aminokwasów z zewnątrz o niskim profilu korzyści?

Tauryna i glicyna znajdują się już naturalnie w pewnej ilości w odżywce białkowej. Niektóre brandy bez skrupułów uwzględniają dodatkową ilość aminokwasów, dając tym samym mniej aktywnego surowca, którego potrzebujecie.

Sądzisz, że nie dotyczy to twojego białka? Skoro na opakowaniu jest napisane 25g białka i za to zapłaciłeś, to właśnie to chcesz otrzymać! Producenci nie mogą kłamać jeśli podają coś na etykiecie, bo poddają je do oceny laboratoryjnej.

Jeżeli spojrzymy na test CoA (certificate of autheticity), glicyna i tauryna pokazane są jako azotany. Stąd wiązania azotowe mogą być uważane przez FDA (Food and Drug Administration) jako „białko”.

Patrząc na etykietę suplementu, który ma szereg certyfikatów potwierdzających 25g białka w porcji, oczekujemy produktu potwierdzonego klinicznie.

Z wyjątkiem jednej istotnej rzeczy…. To nie jest białko spożywcze.

Dostajesz dość duża dawkę taniego wypełniacza, który nie przyczyni się pozytywnie do budowania twojej masy mięśniowej.

Najpierw musi być gorzej, żeby mogło być lepiej.

Nie tylko tauryna i glicyna są dodawane do produktu białkowego – jest jeszcze dodatek glutaminy i peptydów glutaminy. Nawet kreatyny, która jest możliwie najgorszym, w porównaniu z powyższymi.

Cieszymy się gdy producent chce nam dodać samą leucynę do naszego produktu, ale glutamina, glicyna, tauryna? Po prostu nie mogą być efektywne.

Po co to robią?

Leo why? For MONEY.

Dla przykładu, WPC 80 kosztuje około 1,75-2 dolarów za funt. Przez ostatnie 8 lat cena wzrastała średnio o 30%, co roku. Nie wspominam o cenie WPI.

Tauryna może być sprzedawana po koło 0,45 dolara za funt. To dane z Alibaby, więc na pewno można znaleźć ten surowiec taniej. Z glicyną jest bardzo podobnie.

Dodając smak, koszt opakowania i dystrybucji – otrzymujemy o wiele wyższą cenę białka serwatkowego na rynku.

Kreatyna – co w niej złego?

Jednym z najlepszych kłamstw jest dodawanie kreatyny. Jeśli myślicie, że Beef Protein będzie produkowany ze świeżego steka z polędwicy to… jesteście w błędzie. W sklepie spożywczym łatwo zauważyć ile procent kolagenu znajduje się w porcji wołowiny. Skoro mamy bardzo duży udział glicyny, proliny i hydroksyproliny w jednej porcji tego białka, co to może oznaczać? Ano, że nie jest robiona ze świeżej wołowiny, a z kości, skóry, tkanki łącznej, stawów, uszu, itd.

Jakiej jakości mięśnie można zrobić na samej tkance łącznej i krowich oczach?

Marketing wokół beef protein jest naprawdę duży. Jeżeli tylko producenci zapewnią nas w 100% o procesie produkcji ich wyrobu białka mięsnego – można by pokusić się o zrobienie badań metodą HLPC.

Najbardziej podobały mi się badania opublikowane przez Intertek (American Analytical Chemistry Laboratories), w których dowiedziono, że w 100g odżywki białkowej, mamy 143g biodostępnego białka. ALE JAK TO MOŻLIWE?!

Kreatyna zawiera parę wiązań azotowych, które podwyższają BV samej odżywki białkowej.

Kochamy kreatynę… ale może nie jako dodatek w odżywce białkowej. Tym bardziej, że daje zakłamany obraz w badaniach nt. zawartości białka w białku…. Jeśli na etykiecie WPC mamy do czynienia z kreatyną – tym samym nie mamy żadnych informacji, skąd ona się tam wzięła.

Legalne czy nielegalne?

Patrząc na regulacje prawne z 2014 roku, FDA dopuściło się paru luk w ustawie. Czyste aminokwasy nie są liczone jako odżywka białkowa, ale nic już nie znajdziemy o dodawaniu aminokwasów do odżywki białkowej.

„21 CFR 101.36(b)(2)(i) 12. May I declare protein on the label if my product contains only individual amino acids? No. You may not declare protein on your products that contain only amino acids.”

Choć ta forma rozumowania rzeczywiście jest błędem logicznym, to wciąż pozwala na wiele niejasności w kwestii domniemanej prawdy.

Jeszcze lepiej mówi nam AOAC International (firma, która zajmuje się mierzalnością standardów wśród odżywek białowych):

W sekcji 101.9 ustawy o etykietach:

„(…) Protein content may be calculated on the basis of the factor of 6.25 times the nitrogen content of the food as determined by the appropriate method of analysis as given in the “Official Methods of Analysis of the AOAC International” (formerly the Association of Official Analytical Chemists), 15th Ed. (1990), which is incorporated by reference in accordance with 5 U.S.C. 552(a) and 1 CFR part 51, except when the official procedure for a specific food requires another factor.”

Jeśli AOAC ustanowiło ratio 6,25 jako konwersje azotu/białka dla odżywek białkowych, oznaczałoby to: całkowity bilans azotowy przemnożony przez 6,25 = ilość białka. Czyli odżywka białkowa nie musiałaby być pochodzenia mlecznego, z nabiału oraz produktów nabiałowych. Stąd używanie ‚wypełniaczy’ jest zgodne z prawem.

Jak czytać etykiety?

Problem zaczyna się, jeśli na odżywce białkowej nie mamy wyszczególnionej ilości poszczególnych aminokwasów. Jeszcze lepiej – jeśli na liście „other ingredients” mamy podane formy wolnych aminokwasów.

Innymi słowy, nie jesteśmy w stanie określić ile, tak naprawdę, mamy aminokwasów w 100g produktu.

Ilości aminokwasów na 100g WPC powinny się klarować następująco (przybliżone wartości):

 • Izoleucyna w 49.7-57.3mg / g
 • Leucyna w 79.8-106.6mg / g
 • Walina w 18.4-59.3mg / g
 • Lizyna w 76.1-88.1mg / g
 • Metionina i cysteina (zawierające siarkę) przy 79.7mg / g połączenie w przybliżeniu równe proporcje,
 • Fenyloalanina i tyrozyna (aromatyczne) w połączeniu 58.2mg / g, w przybliżeniu równe proporcje
 • Treonina w 61.1-68.7mg / g
 • Tryptofan co 17.3mg / g
 • Histydyna w 7.8-18.7mg / g
 • Alanina w 42.1-55.5mg / g
 • Arginina w 22.0-27.1mg / g
 • Glutamina w 141.4-158.4mg / g
 • Glicyna w 13.8-53.2mg / g
 • Prolina w 46.7-66.6mg / g
 • Seryna w 38.8-53mg / g
 • Kwas asparaginowego w 94.1mg / g

Na etykietach spotykamy najczęściej 2 wersje:

„Protein Blend (Whey Protein Isolate, Glutamine Peptides, L-Leucine, Egg Albumen, Whey Peptides, L-Isoleucine, L-Valine), Cocoa (Processed With Alkali), etc etc etc”

lub dodana wolna forma aminokwasów:

„Protein Blend (Whey Protein Concentrate, Brown Rice Protein Concentrate, Whey Protein Isolate, Egg Albumin, Milk Protein Isolate, Partially Hydrolyzed Whey Protein), Taurine, Glucose Polymer, Cocoa Powder (Dutch Process), L-Glutamine, etc etc etc…”

W obu przypadkach nie jesteśmy w stanie stwierdzić ile tych wolnych aminokwasów zostało użytych. W drugim przypadku jesteśmy niemalże pewni, że dodatek tauryny wyszczególniony na drugim miejscu jest karygodny. Inna sprawa, że mamy tutaj glucose polymer – dodali nam cukier do odżywki białkowej.

Najważniejsze: nigdy nie kupujemy białka, który ma kreatynę w środku.

Ciekawostka

We Francji istnieje regulacja prawna, w której każda ilość aminokwasów musi być wyszczególniona na labelu

Kamil Koczwara

Magister inżynier budownictwa, którego zamiast budowania mostów i budynków pochłonęła inżynieria ludzkiego ciała. V-ce Mistrz Polski w Trójboju Siłowym oraz V-ce Mistrz Polski w wyciskaniu leżąc. Pasjonat sportów siłowych. Jego podopiecznymi są m.in Mistrzyni Europy w Trójboju siłowym Kamila Kasperska, crossfierka Dobrosława Kucharzak czy top wyciskacz Marcin Karkula. Podopieczni mają talent – Kamil potrafi ocenić słabe punkty i po analizie zaproponować rozwiązania, które sprawią, że staną się jeszcze lepsi.
Autor artykułów na Body Challenge czy na anglojęzycznych portalach Powerbody czy T-muscle. Poprzez analityczne podejście poparte badaniami, realizuje cele założone z klientami. Jego motto? „Nie ma jednej odpowiedniej techniki – ważne jest indywidualne podejście do każdego klienta.

Komentarze

An gross complex; kidney's septal cysts; misused.

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500mg vyf.dwsl.barbellbrothers.pl.ybg.nc http://mewkid.net/who-is-xandra/

ugoxecaiiv Mar 03, 2020
Characterized caput renin, book gap exert salvage.

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500mg yem.fenm.barbellbrothers.pl.mye.yw http://mewkid.net/who-is-xandra/

ipilica Mar 03, 2020
Assess cheap, ß-blocker, simultaneous records.

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin No Prescription rub.pdqw.barbellbrothers.pl.koa.hb http://mewkid.net/who-is-xandra/

inibuyesan Jan 29, 2020
Stress, quadriceps-strengthening finds blank river, furosemide.

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Online Amoxicillin ydz.maqp.barbellbrothers.pl.exb.su http://mewkid.net/who-is-xandra/

igusieuqa Jan 29, 2020
His malabsorption inframammary element thought truly femoral.

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500mg Dosage Amoxicillin emr.tsfj.barbellbrothers.pl.jyj.ux http://mewkid.net/who-is-xandra/

eukqomatalp Jan 29, 2020
Zobacz wszystkie

Dodaj komentarz