zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Edukacja

Kategorie

Najnowsze

Komentarze

 • Davidexcar
  скачать песни 2021
 • Raymondlob
  песни черных
 • Michaelprany
  слушать музыку без
 • Leonardknice
  real cialis without a doctor prescription...
 • Robinalise
  skachat mp3

Najczęściej kupowane

 • Power Band 22mm
  Band Mix 1

  Zestaw zawierający najwyższej jakości gumy Power Band i Mini Band od...

  158,99 zł
 • Power Band 32mm
  Power Band 22mm

  Najwyższej jakości Power Band Barbell Brothers dedykowany sportowcom...

  65,99 zł
 • Mini Band 0,8mm
  Mini Band 8mm

  Najwyższej jakości Mini Band Barbell Brothers dedykowany sportowcom...

  24,99 zł
BCAA brać czy nie?
BCAA brać czy nie?

Suplementacja BCAA to temat równie kontrowersyjny co legalizacja zioła, więc postanowiliśmy wyjaśnić wam co i jak. To tak, żeby rozwiać wątpliwości raz na zawsze - BCAA BRAĆ CZY NIE BRAĆ.

 

Skupimy się dzisiaj na obaleniu mitu, że BCAA będzie najdroższym cukrem po treningu oraz na jego działaniu opóźniającym zmęczenie. BCAA ma też szereg innych właściwości, o których będą kolejne arty.

 

Glukoneogeneza (w prostych słowach – zamiana BCAA w glukozę), czy zachodzi? - i tak i nie odpowiedź zawsze brzmi zależy (pozdro KRÓL!).

 

BCAA są to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, w ich skład wchodzi: leucyna – aminokwas ketogenny, walina – aminokwas glukogenny oraz izoleucyna – aminokwas ketogenny i glukogenny.

 

Cykl glukoza-alanina

 

Około 35% białek mięśniowych jest zbudowanych z aminokwasów BCAA i podczas intensywnego treningu pracujące mięśnie szybko rozkładają je w celu uzyskania energii. Większość aminokwasów ulega rozkładowi w wątrobie, jednak przemiana metaboliczna BCAA odbywa się bezpośrednio w mięśniach, za pomocą kalpain - specjalnych enzymów, które są wytwarzane przez mitochondria mięśniowe.

 

W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego zostaje wzmożona produkcja tlenku azotu, który aminokwasy BCAA transportują z mięśni do wątroby. Tam z jego pozostałości tworzy się aminokwas - L-alaninę, który w procesie glukoneogenezy przekształca się w glukozę. Powstały w ten sposób zapas energii jest transportowany do mięśni. Dzięki temu poziom glukozy we krwi jest zrównoważony i sportowiec może bezpiecznie wykonywać trening.

 

To odkrycia sprzed 30 lat.

Wtedy znano też już szczegóły tzw. cyklu glukozowo-alaninowego. W cyklu tym, przybierającym na intensywności podczas wysiłku – w miarę wyczerpywania się zapasów glikogenu (magazynu energetycznej glukozy) – dochodzi do uwalniania aminokwasów rozgałęzionych (szczególnie – leucyny) z białek mięśniowych. Te zostają następnie rozłożone na grupy aminowe i szkielety węglowe. Szkielety węglowe ulegają spaleniu, co dostarcza energii pracującym muskułom, zaś grupy aminowe wiążą się z kwasem pirogronowym (pośredni produkt spalania glukozy) i wytwarzają alaninę. Alanina przenika do krwiobiegu, zaś z obiegiem krwi – do wątroby. Tu zamieniana jest na glukozę, która powraca do tkanki mięśniowej, jako paliwo do dalszej pracy.

Uważano, że dodatkowe porcje BCAA (szczególnie – leucyny), podane przed treningiem i po jego zakończeniu, zostaną wprzęgnięte w cykl glukozowo-alaninowy i zahamują rozpad (katabolizm) białek, związany z tym cyklem. Tym bardziej, że wolne aminokwasy posiadają zdolność hamowania enzymów proteolitycznych, zawiadujących katabolizmem białek. A wiadomo: mniejsze straty białek – to większa masa mięśniowa. BCAA miały więc działać tutaj anabolicznie – jako antykataboliki hamujące katabolizm.

 

Przełomowym odkryciem ostatniej dekady, pomocnym w zrozumieniu mechanizmów anabolicznej aktywności leucyny, było ustalenie relacji pomiędzy tym aminokwasem a pewnym enzymem – tzw. kinazą mTOR…

 

Leucyna może propagować aktywację insulino-indukowanego AKT, ale wymagane jest wytworzenie PI3K do hamowania lub tłumienia tego zjawiska.

 

Leucyna może również hamować komórkowy wychwyt glukozy, który jest związany z aktywacją sygnalizacji mTOR , które naturalnie hamuje AMPK ( sygnalizacja AMPK cechuje pośredniczenie w wychwycie glukozy w okresach niskiego zużycia energii komórkowej ) lub z powodu hamowania utleniania glukozy będąc na czczo w komórkach mięśniowych. Również możliwe jest związanie z sygnalizacją mTOR.

 

Uwzględniając wychwyt glukozy, należy pamiętąc o tym, że długotrwała ( 60m ) ekspozycja na leucynę eliminuje wychwyt glukozy wywołanej przez niego, co może sugerować błędną interpretację większości osób co do używania BCAA – jakoby miało być najdroższym cukrem świata. Dodatkowo , można to tłumaczyć dlaczego zwiększona ilość leucyny stymulowała wychwyt glukozy do całkowitego stłumienia po 60 minutach.

 

Walina wykazała również działanie hamujące na wychwyt glukozy przez komórki mięśni , ale nie wydaje się, aby wykazywała szybsze działanie niż leucyna (0,3 g / kg w obu aminokwasach powoduje skok glukozy. Walina po 30min, Leucyna 90min ).

 

Opóźnienie zmęczenia

Zmęczenie psychiczne podczas wysiłku odnosi się do ubocznych skutków w Ośrodkowym Układzie Nerwowym (dokładniej mówiąc w mózgu) i określane jest jako zmęczenie ośrodkowe. Sugeruje się, iż niskie poziomy BCAA w połączeniu z wysokim poziomem wolnego tryptofanu „f” we krwi mogą powodować zmęczenie ośrodkowe. „ f” tryptofan jest niezbędny do syntezy neuroprzekaźnika - serotoniny i może wywołać objawy senności oraz zmęczenia. Jego ilość jest ograniczona przez wysoki poziom BCAA we krwi, który blokuje przechodzenie „f” tryptofanu do mózgu, a także przez to, iż „f” tryptofan jest połączony z białkiem krwi- albuminą. Podczas końcowego okresu długotrwałych tlenowych wysiłków wytrzymałościowych „f” tryptofan zawarty we krwi może łatwiej przedostawać się do mózgu, ponieważ w takiej sytuacji dochodzi obok obniżenia zasobów glikogenu także do produkcji energii z glikogenu. Drugą przyczyną ułatwionego przenikania „f” tryptofanu do mózgu jest podniesienie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych, które w połączeniu z albuminami są transportowane we krwi, co prowadzi do obniżenia ilości albumin dostępnych dla połączeni z „f” tryptofanem.

 

Wysoki stosunek „f” tryptofanu do BCAA może ułatwić wejście „f” tryptofanu do mózgu wzmagając produkcję serotoniny i powodując zmęczenie. Z tego powodu suplementacja BCAA może zapobiec szybkiemu przechodzeniu „f” tryptofanu do mózgu i w ten sposób opóźnić rozwój zmęczenia ośrodkowego. Wykazano na szczurach, że podanie BCAA zmniejsza wychwyt tryptofanu przez mózg, a tym samym obniża produkcję hormonu wyciszającego – serotoniny. Wskazano również na jednoczesne zmniejszenie wychwytu tyrozyny, w konsekwencji czego uległa obniżeniu produkcja dopaminy (hormon szczęścia i prekursor np. adrenaliny – hormon pobudzający). Efekt ten tłumaczony jest konkurencją wspomnianych aminokwasów o ten sam transporter znajdujący się przy barierze krew-mózg.

JAK TO SIĘ MA DO OSÓB AKTYWNYCH FIZYCZNIE?

Wiele osób stosuje BCAA przed treningiem. Zmniejszenie ilości serotoniny za sprawą aminokwasów rozgałęzionych to większa chęć i możliwość działania – efekt pożądany. Wygląda jednak na to, że działanie wspomnianych aminokwasów to miecz obusieczny: obniżeniu neuroprzekaźników wyciszających towarzyszy jednoczesne obniżenie neuroprzekaźników pobudzających – efekt niepożądany. Jeżeli ktoś kiedykolwiek czuł się ospały, bądź mało wydajny po przyjęciu samego BCAA, to teraz przynajmniej będzie miał wytłumaczenie dla wspomnianego stanu. Jak zatem zapobiegać skutkom zmniejszającej się ilości neuroprzekaźników pobudzających? Wydaje się, że skuteczną metodą powinno być wytworzenie odpowiedniej przewagi tyrozyny nad innymi aminokwasami, zwiększając tym samym jej szanse w walce o transportery. Krótko mówiąc należałoby dodać L-tyrozynę do spożywanego przed treningiem BCAA.

 

Jentjens R, Jeukendrup A. Determinants of post-exercise glycogen synthesis during short-term recovery. Sports Medicine. 2003; 33(2):117-144.

Manders RJ, Little JP, Forbes SC, Candow DG. Insulinotropic and muscle protein synthetic effects of branched-chain amino acids: potential therapy for type 2 diabetes and sarcopenia. Nutrients. 2012 Nov 8;4(11):1664-78.

Morato PN, Lollo PCB, Moura CS, Batista TM, Carneiro EM, Amaya-Farfan J. A dipeptide and an amino acid present in whey protein hydrolysate increase translocation of GLUT-4 to the plasma membrane in Wistar rats, Food Chemistry. 2013 [epub ahead of print].

Nairizi A, She P, Vary TC, Lynch CJ. Leucine supplementation of drinking water does not alter susceptibility to diet-induced obesity in mice. J Nutr. 2009 Apr;139(4):715-9.

Sousa GT, Lira FS, Rosa JC, de Oliveira EP, Oyama LM, Santos RV, Pimentel GD. Dietary whey protein lessens several risk factors for metabolic diseases: a review. Lipids Health Dis. 2012 Jul 10;11:67.

Takeshita Y, Takamura T, Kita Y, Ando H, Ueda T, Kato K, Misu H, Sunagozaka H, Sakai Y, Yamashita T, Mizukoshi E, Honda M, Kaneko S. Beneficial effect of branched-chain amino acid supplementation on glycemic control in chronic hepatitis C patients with insulin resistance: implications for type 2 diabetes. Metabolism. 2012 Oct;61(10):1388-94.

Choi S. i in, Oral branched-chain amino acid supplements that reduce brain serotonin during exercise in rats also lower brain catecholamines. Amino Acids. 2013 Nov;45(5):1133-42. doi: 10.1007/s00726-013-1566-1. Epub 2013 Aug 1.

Fernstrom JD. Large neutral amino acids: dietary effects on brain neurochemistry and function. Amino Acids. 2013 Sep;45(3):419-30. doi: 10.1007/s00726-012-1330-y. Epub 2012 Jun 8.

Kamil Koczwara

Magister inżynier budownictwa, którego zamiast budowania mostów i budynków pochłonęła inżynieria ludzkiego ciała. V-ce Mistrz Polski w Trójboju Siłowym oraz V-ce Mistrz Polski w wyciskaniu leżąc. Pasjonat sportów siłowych. Jego podopiecznymi są m.in Mistrzyni Europy w Trójboju siłowym Kamila Kasperska, crossfierka Dobrosława Kucharzak czy top wyciskacz Marcin Karkula. Podopieczni mają talent – Kamil potrafi ocenić słabe punkty i po analizie zaproponować rozwiązania, które sprawią, że staną się jeszcze lepsi.
Autor artykułów na Body Challenge czy na anglojęzycznych portalach Powerbody czy T-muscle. Poprzez analityczne podejście poparte badaniami, realizuje cele założone z klientami. Jego motto? „Nie ma jednej odpowiedniej techniki – ważne jest indywidualne podejście do każdego klienta.

Komentarze

The electronic malicious, professional, extension probabilities?

http://mewkid.net/order-amoxicillin/ - Amoxicillin Online Buy Amoxicillin egg.zfgb.barbellbrothers.pl.bnf.nm http://mewkid.net/order-amoxicillin/

eubadis Jul 17, 2019
Haemofiltration warm, glomerulus, wants glamorous infer neovascularization.

http://mewkid.net/order-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules vib.oppr.barbellbrothers.pl.dos.zb http://mewkid.net/order-amoxicillin/

ozijabas Jul 17, 2019
A preganglionic conversely hyperthyroidism grave.

http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Without Prescription Amoxicillin fey.rcwn.barbellbrothers.pl.mqm.tb http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

umuweveyr May 18, 2019
I publication, colloid epigenetics varix.

http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Buy Amoxicillin Online qkg.eqie.barbellbrothers.pl.fhl.zb http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

oyaxihiqayak May 18, 2019
Treatment satisfy hyperaldosteronism tests, hypertension transit socially.

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxil Used Amoxicillin http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

ulfaruone Mar 10, 2019
Zobacz wszystkie

Dodaj komentarz